OK

درخواست مديرعامل از مسئولان جهت کمک به انتقال کارخانه پشم شيشه ايران

درخواست مديرعامل از مسئولان جهت کمک به انتقال کارخانه پشم شيشه ايران

مديرعامل شرکت پشم شيشه ايران خواستار شد

مسولان تصميم گير بجاي انتقاد غيرکارشناسي، به کمک‌ کارخانه پشم شيشه بيايند

 اولين و بزرگترين کارخانه توليد پشم شيشه در شيراز قرار دارد و بيش از ...200 کارگر به طور مستقيم در آن مشغول کار هستند و معيشت اين تعداد کارگر به طور مستقيم و صدها کارگر ديگر به طور غير مستقيم با اين کارخانه گره خورده است. کارخانه اي با ويژگيهاي منحصر به فرد که اظهار نظرهاي غيرکارشناسي برخي از مسولان و مديران استان حاشيه هايي را  براي اين برند و صنعت معتبر ايجاد مي کند.

به گزارش روابط عمومي شرکت پشم شيشه ايران "صنعت پشم شيشه از قديمي ترين و پرمصرف ترين انواع عايق هاي حرارتي، صوتي و رطوبتي در کشور است و سابقه توليد آن در داخل کشور به بيش از نيم قرن قبل مي رسد.

شرکت پشم شيشه ايران (سهامي عام) در شيراز، در حال حاضر با برخورداري از سرمايه انساني توانمند، ماشين آلات توليدي و تجهيزات آزمايشگاهي مدرن، انواع عايق ها با ويژگي هاي مورد نياز مشتريان تحت استانداردهاي ملي و بين المللي را توليد و روانه بازار مي نمايد و عمده نياز کشور به انواع عايقها را پاسخگو است.

محصولات اين شرکت توليدي انواع عايق هاي حرارتي و صوتي است و شامل پشم شيشه رولي يا پتويي، پانل نيمه سخت پشم شيشه، پانل سخت پشم شيشه، پشم شيشه سفيد بدون رزين، پشم شيشه بدون رزين فله و عايق لوله پيش ساخته است که در عايق کاري ساختمان ها جهت جلوگيري از اتلاف انرژي و آتش سوزي و همچنين در صنايع مختلف در مهار انرژي کاربرد دارد.

مديران اين کارخانه فعال و سرپا، علاوه بر توليد، در حال برنامه ريزي براي جابجايي کارخانه بوده و  به موازات توليد قرار است کارخانه ديگري در منطقه ويژه اقتصادي شيراز احداث کنند تا کارخانه فعلي پشم شيشه که در منطقه مسکوني واقع در احمدآباد قرار دارد به آن منطقه ويژه اقتصادي شيراز منتقل شود، کاري طاقت فرسا که مجموعه مديريتي کارخانه پشم شيشه در حال انجام آن هستند و انتظار مي رود ساير ارکان مديريتي در استان فارس نيز به حمايت از اين طرح بزرگ بپردازند.

اين در حاليست که اين کارخانه هر از چندگاهي اسير دست برخي حواشي از سوي افرادي مي شود که از دور دستي بر آتش توليد دارند از جمله اين حواشي، اظهار نظر چندي پيش يکي از اعضاي محترم شوراي شهر شيراز است که در نطقي اعلام کرده بود، شرکت پشم شيشه شيراز زمين لازم را براي انتقال دريافت کرده اما هنوز اقدامي براي اين انتقال انجام نداده است، اظهارنظري که مديران شرکت پشم شيشه ايران، آن را دور از انصاف دانسته و معتقدند که هر فردي در هر مقام و منصبي مي خواهد اظهار نظر کند، قبل از آن بررسيهاي لازم را انجام دهد تا با اظهار نظرهاي غير واقعي، زمينه دلسردي مديران  کارخانه را فراهم نکند.

اين گزارش ماحصل گفت و گو با مهندس فريبرز رضازاده مدير عامل شرکت پشم شيشه ايران، پيرامون اقدامات صورت گرفته براي انتقال اين شرکت از منطقه احمدآباد به منطقه ويژه اقتصادي شيراز است.

**اقاي مهندس رضازاده به عنوان نخستين سوال پيرامون انتقال شرکت پشم شيشه ايران به منطقه ويژه اقتصادي شيراز توضيح دهيد.

طبق مقررات، فعاليت کارخانجات، بايد در مناطق غيرمسکوني باشد که ما هم به اين مقررات پايبنديم و خود را ملزم به اجراي طرح انتقال کارخانه مي دانيم.

به همين منظور زميني به وسعت 8 هکتار در منطقه ويژه اقتصادي شيراز براي ساخت کارخانه جديد پشم شيشه اي خريداري گرديد و طي دوسال با ايجاد زيرساخت هاي لازم، مراحل ساخت آن به صورت اجرايي دنبال شد.

**از يک سو قطعا اين انتقال زمانبر است و از سوي ديگر کارخانه پشم شيشه ايران در منطقه مسکوني واقع شده و عده اي در خصوص مضرات زيست محيطي اين کارخانه بر محدوده مسکوني پيرامون کارخانه هشدار مي دهند چه اقداماتي براي کاهش اثرات فعاليت کارخانه انجام داده ايد؟

***در کارخانه فعلي پشم شيشه، اقدامات زيست محيطي بسيار  خوبي صورت گرفته است. در اين راستا شرکت پشم شيشه جهت رعايت مسايل زيست محيطي و عمل به مسئوليت هاي اجتماعي، اقدامات زيست محيطي شايان توجهي انجام شده که از جمله آن مي توان به نصب سيستم فيلتراسيون دود کوره با بيش از 10 ميليارد ريال سرمايه گذاري و بازيافت 100 درصدي ضايعات فرآيندي جهت جلوگيري از ورود آنها به محيط زيست اشاره کرد.

**پيشرفت کارخانه جديد پشم شيشه ايران در منطقه ويژه اقتصادي چقدر است؟

خوشبختانه اين طرح پيشرفت خوبي دارد و در حال حاضر بيش از 35 درصد مراحل ساخت کارخانه و زيرسازي، نصب سوله هاي انبار، توليد و همچنين ديوارچيني انجام شده است. طراحي نقشه ها و پلتفرم هاي کوره انجام و در حال ساخت مي باشد.

**بجز اين موارد چه اقدامات ديگري در محل کارخانه جديد پشم شيشه ايران انجام داده ايد؟

ساخت استراکچر کوره در دست انجام و ساخت پلت فرم کوره در دست اقدام مي باشد.

همچنين قرارداد شرکت مشاور به عنوان ناظر پروژه ساخت به ثبت رسيده  و خاکريزي و زير سازي بخش باقي مانده سايت در حال انجام است.

علاوه بر اين قرارداد خارجي براي خريد تجهيزات و ماشين آلات، آماده انعقاد مي باشد و فقط بحث نقل و انتقال پول و تعيين روش هاي پرداخت در حال بررسي است.

از سوي ديگر قرارداد دريافت تسهيلات بانکي جهت امضاء به دفترخانه ثبت ارسال شده، همچنين خريد آجرهاي کوره انجام شده و در حال ماکت بندي در محل کارخانه مي باشد.

پيشرفت پروژه بدون در نظر گرفتن موارد فوق تاکنون 35 درصد مي باشد که با انجام اين اقدامات پيشرفت قابل ملاحظه اي صورت خواهد پذيرفت.

**کارخانه جديد  شرکت پشم شيشه چه زماني به اتمام مي رسد؟

پيش بيني شده اين کارخانه در شرايط عادي تا پايان سال آينده در منطقه ويژه اقتصادي به بهره برداري برسد.

**آيا با بهره برداري از کارخانه جديد پشم شيشه، تحولي در توليد رخ خواهد داد؟

بله قطعا. با نهايي شدن مرحله ساخت کارخانه و بهره برداري از آن، به ظرفيت توليد 10 هزار تن خواهيم رسيد.

همچنين افزايش 67 درصدي توليد پشم شيشه منجر به ايجاد صنايع پايين دستي و توليد و تکميل محصول پشم شيشه به عنوان عايق ويژه در جذب صدا مي شود. علاوه بر اين به دنبال اين اقدام، شاهد استخدام نيروهاي جديد و رونق کسب و کار در استان فارس خواهيم بود. همچنين طرح هاي جديدي در جهت تکميل زنجيره محصول پيش بيني شده است.

**چه ميزان سرمايه گذاري در طرح انتقال کارخانه صورت مي گيرد؟

جهت اجراي طرح انتقال، ميزان سرمايه گذاري 190 ميليارد تومان پيش بيني شده است که در ايجاد اشتغال پايدار، تحقق اقتصاد مقاومتي، رعايت مسايل زيست محيطي و افزايش بهره وري انرژي نقش بسزايي دارد. در حال حاضر بخش عمده اي از هزينه ها از محل صنايع داخلي شرکت و بخشي نيز از طريق تسهيلات بانکي تامين مي گردد.

با وجود اين اقدامات، شاهد هستيم عده اي از عدم انجام اقدامات اجرايي و برخي افراد از زمانبري طرح انتقال کارخانه صحبت به ميان مي آورند پاسخ شما در برابر اين اظهارنظرها چيست؟

ببينيد وضعيت اقتصادي کشور دوسه سال است به گونه‌اي شده که تداوم بسياري از بنگاه هاي اقتصادي را با مشکل روبرو کرده است ، چه برسد به آنکه يک کارخانه بخواهد سرپا بماند و  هم زمان با آن کارخانه ديگري را  احداث نمايد.

همانگونه که مي دانيد کارخانه پشم شيشه ايران متعلق به شرکت  سرمايه گذاري تامين اجتماعي (شستا ) و شامل سرمايه‌هاي کارگران و بازنشستگان است بنابراين يکي از اهداف اصلي ما در اين زمينه صيانت از سرمايه موجود کارگران و بازنشستگان مي‌باشد و بايد مراقبت خاصي را از اين سرمايه ها به عمل آوريم،  از يک سو نبايد اجازه دهيم خللي در توليد فعلي کارخانه پشم شيشه ايران و حفظ سهم بازار به وجود بيايد و از سوي ديگر همزمان کارخانه ديگري را در منطقه ويژه اقتصادي شيراز در حال احداث داريم.

در پايان از مسئولان محترم انتظار داريم جهت انتقال کارخانه به منطقه ويژه در اين اوضاع سخت اقتصادي ما را ياري فرمايند.


1399/07/08

Bookmark and Share   شماره خبر :172 تعداد بازدید :166

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload