OK
title-leftکانال پیش‌عایق پشم‌شیشه title-right
bg-corner

کانال پیش عایق پشم شیشه، اولین کانال پیش عایق جهان


کانال پشم شیشه (FIBER GLASS DUCT) با حدود نیم قرن تجربه با سابقه ترین کانال پیش عایق جهان می باشد.
این نوع کانال اگرچه به ظاهر جدید می باشدامابیش از 50 سال قبل برای اولین بار در ایالات متحده امریکا طراحی و تولید شد و پس از آن در سایر کشورهای اروپایی،خاورمیانه و ... رشد و گسترش یافت و در بسیاری از نرم افزارهای طراحی به عنوان گزینه ای جهت انتخاب نوع جنس کانال مطرحگردید.
در ایران این نوع کانال قبل از انقلاب توسط شرکت پشم شیشه ایران در چندین پروژه از قبیل برج های آ اس پ،برج های مسکونی خیام،حافظ،سعدی،همچنین پژوهشگاه علوم انسانی و...مورد استفاده قرار گرفته است.
1.عوامل تاثیر گذار برای انتخاب جنس و نوع کانال انتقال هوا
برای انتخاب کانال مناسب جهت سیستم تهویه مطبوع هر ساختمان باید به عوامل تاثیر گذار در داکت هوا توجه کرد. به این منظور به بررسی برخی ازین موارد برای انتخاب کانال هوا مخصوصا کانال پشم شیشه می پردازیم.
1.1.مقاومت حرارتی کانال های هوا
اتلاف انرژی کانال پشم شیشه 70.4% از اتلاف انرژی کانال گالوانیزه کمتر است.
2.1.افت فشار در کانال هوا
3.1.مقاومت در برابر چگالش
استفاده از پشم های معدنی به عنوان عایق نیازمند نصب یک بخاربند به منظور جلوگیری از وقوع چگالش در داخل مواد عایق می باشد.به همین دلیل است که محصولات عایق پشم شیشه برای کانال های فلزی و داکت های پشم شیشه یک رویه ی خارجی به عنوان مانع بخار (بخار بند) دارند. این راه حل کانال پشم شیشه ریسک چگالش را حتی در شرایط با اختلاف دمای بالا نیز حذف می کند.
طبق استاندارد NAIMA (1996)، روکش خارجی کانال به عنوان یک سد در مقابل رطوبت عمل می کند و بنابراین احتمال خرابی کانال بوسیله رطوبت و رشد قارچ به شدت کاهش می یابد.
4.1.مقاومت در برابر ضربه
با توجه به این که کانال پشم شیشه از جنس پشم شیشه فشرده می باشد، کاملا انعطاف پذیر بوده و به هیچ وجه دچار شکستگی نمی شود.
در نتیجه این کانال مانند کانال گالوانیزه تحت ضربه تغییر شکل نمی دهد(دفرمه نمی شود) و یا مانند کانال های پیش عایقی از جنس پلی یورتان یا فنولیک دچار شکستگی نمی شود. در واقع کانال پشم شیشه به دلیل انعطاف مناسب، پس از وارد شدن ضربه به راحتی به حالت اولیه باز می گردد و دچار شکستگی یا دفرمگی نمی شود.

5.1.پتانسیل رشد قارچ
آزمایشات انجام شده در مورد داکت فایبرگلاس نشان می دهد که به هیچ عنوان در کانال پشم شیشه رشد قارچ صورت نمی گیرد. مطابقمطالعات 1996 Naima میکروب ها و قارچ ها از رزین و الیاف شیشه به عنوان غذا برای رشد خود استفاده نمی کنند. اگرچه الیاف شیشه که سطح داخلی کانال را تشکیل داده اند معدنی هستند ولی  باعث رشد قارچ ها نمی شوند.
کانال پشم شیشه رشد کپک و قارچ را به عنوان مواد مغذی مطابق با استانداردهای UL181,AH113,ASTM C1338  ASTM G22-96,(آزمـون باکــتـری) ASTM G21-96(آزمــون قارچ) ASHRAE 62.1 پشتیبانی نمی کند
6.1.نشتی
طبق کد های بین المللی Council (2000) همه ی اتصالات باید متناسب با نوع سیستم بسته هوا بندی شوند. سیستم های بسته با پشم شیشه خالص باید با استاندارد UL 181A تطابق داشته باشند.
7.1.جذب صوت در کانال های HVAC
1.7.1.جذب صدا در داکت های توزیع هوا
میزان کاهش صدا اصولا به دو پارامتر اصلی جنس کانال و شکل هندسی آن بستگی دارد.از نظر جنس پشم شیشه بهترین کاهش صدا را در دامنه فرکانس های میانه دارد.
8.1.عکس العمل در برابر حریق
لازم به ذکر است که محصولات پشم شیشه  مورد استفاده در کانال تهویه (به عنوان کانال پیش ساخته و یا به عنوان عایق کانال فلزی) در رده پشم های معدنی بوده که نه در شروع و نه در انتشار آتش مشارکت نمی کنند.
کانال پشم شیشه محدویت های دقیقی را در خصوص انتشار دود (سطح S1 طبقه بندی اروپا)، تولید قطرات شعله ور (عدم مشارکت در تولید این قطرات)،بار آتش صفر و .....  دربرمی گیرد.
1.8.1مبحث دود در ایمنی آتش:
طبقه بندی اروپایی سه سطح مربوط را معرفی می کند: S1,S2,S3، که S1 مربوط به حالت بدون آلودگی و S3 مربوط به حالت با تولید دود قابل ملاحظه می باشد. کانال پشم شیشه در رده S1 قرار میگیرد.
2.8.1تولید ذرات و قطرات شناور
از آنجایی که کانال ها عموما در سقف ها بکار می روند، تکثیر این ذرات و قطرات شعله ور در مبحث آتش از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. کانال پشم شیشه تولید ذرات و قطرات شعله ور ندارد.
3.8.1مقاومت حرارتی
مقاومت حرارتی یک جز ساختمان معادل مدت زمانی است که این جز قادر باشد شرایط پایداری در برابر آتش را برآورده کند.
پشم شیشه  دارای ارزش مقاومتی بالا  بوده و وزن کمتر نسبت به پشم سنگ دارد و همچنین نصب و اجرا آن ساده می باشد.
محصولات کانال پشم شیشه به عنوان یک گزینه برای کانال تهویه هوا هستند که در هنگام آتش سوزی دود یا قطرات مشتعل از خود ایجاد نمیکند. همچنین ورودی کالری قابل اغماض را در هنگام آتش سوزی دارند.

9.1.فرسایش سطح پشم شیشه
نگرانی اصلی در مورد فرسایش پشم شیشه در رابطه با قرار گرفتن در معرض جریان هوای داخل کانال  می باشد که آیا این شرایط باعث میشود که ذرات پشم شیشه به هوای تهویه شده انتقال یابند؟ کانال پشم شیشه توسط استاندارد NAIMA(1996)  در سرعت بالا و شرایط شبیه سازی شده اجرایی (شامل تاثیر جریان هوا در گوشه ها) مورد آزمایش قرار گرفته است.
به منظور انجام آزمایش کانال پشم شیشه در معرض جریانی با سرعت 2.5 برابر ماکزیمم سرعت مجاز اجرایی به مدت 4.5 ساعت قرار گرفته است. همچنین انجمن عایق حرارتی آمریکا شمالی (NAIMA) پژوهش انجام گرفته در آزمایشگاه Kettering دانشگاه Cincinnati را به عنوان مرجع خود قرار داده است که در آن چندین نمونه از کانال پشم شیشه را در معرض جریانی پیوسته با سرعت 3000fpm در مدت زمان 136 ساعت مورد آزمایش قرار داده اند و نتایج حاصل را مستند سازی نموده اند.
بر اساس این آزمایش ها سطح داخلی کانال پشم شیشه دچار آسیب نشده و هیچ گونه آثار و شواهدی مبنی بر فرسایش در طول آزمایش مشاهده نشد.
همه ی کانال ها چه گالوانیزه و چه کانال پشم شیشه بعد از مدتی کارکرد یک لایه ی نازک از گرد غبار بر روی سطح داخلی آن هاتشکیل می شود. این گرد و غبار سبکتر از الیاف پشم شیشه هستند و بر روی آنها قرار می گیرند.
به همین علت چگونه امکان دارد که ذرات گرد و غبار بر جا مانده بر روی سطوح داخلی کانال پشم شیشه از روی آن جدا نشده و ذرات الیاف پشم شیشه که در زیر آن و سبک تر از آن می باشد از سطح جدا شده و در فضای اطراف منتشر گردد.

Kettering Laboratory at the University of Cincinnati

bg-corner