ایزوران نام تجاری عایق حرارتی و صوتی پشم شیشه تولید شده در شرکت پشم شیشه ایران است . عایق حرارت و صوت پشم شیشه سالها است که در صنعت و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد . بر اساس آخرین مطالعات تقاضای عایق در جهان رشدی مثبت داشته و عایق حرارتی –صوتی پشم شیشه با بیش از 31 درصد بیشترین سهم را نسبت به سایر انواع عایقها به خود اختصاص داده است . 

 

 

پشم شیشه عایق حرارتی ساخته شده از الیاف شیشه است که بوسیله نوعی رزین گرما سخت بصورت توده ای انعطاف پذیر یا تخته فشرده ، یکپارچه گردیده است .مواد اولیه این عایق مواد معدنی متشکل از سیلیس ، فلدسپار ، دولومیت ، آهک ، کربنات سدیم و براکس است که با نسبتهای دقیق و معین در یک کوره در دمای  °C1400 ذوب و در فرایندی موسوم به تل ( Tel ) توسط ماشینهای سانتریفیوژ تحت دو نیروی گریز از مرکز و کشش دینامیکی به الیافی  انعطاف پذیر با ضخامت کمتر از 4 هزارم میلیمتر ( 4 میکرون ) تبدیل می گردد . 

 

الیاف تولید شده سفید رنگ بوده و ظاهری پنبه مانند دارد . به منظور ایجاد تراکم و انسجام میان توده الیاف ، بلافاصله پس از خروج الیاف از ماشینهای فیبراژ نوعی رزین بصورت مایع به آنها اسپری می گردد . توده الیافی رزین خورده یا اصطلاحا پشم شیشه خام به منظور شکل دهی و تراکم در یک تونل حرارتی در دمای   °C  300 حرارت داده می شود و  تحت فشار مکانیکی به ضخامت و فشردگی ( دانسیته ) مطلوب می رسد . دامنه تولید در این فرآیند از دانسیته 10 تا 120 کیلوگرم بر متر مکعب و از ضخامت 15 تا 200  میلیمتر را در بر می گیرد .

مزیتهای فرایند تولید الیاف شیشه ( Tel ) نسبت به سایر پشم های معدنی

• فرمولاسیون دقیق شیشه مورد نیاز این فرایند تضمین کننده یکسانی شرایط تولید و نهایتا عدم تغییرات در خواص محصول نهایی است . در صورت بهم خوردن نسبت مواد اولیه حتی به مقدار جزئی ، امکان تولید الیاف از میان خواهد رفت . لذا با وجود معدنی بودن مواد اولیه همواره فرمولاسیون اکسیدی شیشه با دقت بالایی کنترل می گردد .

• در فرایندهای تولید الیاف در سایر انواع پشم هاش معدنی ( سرباره و سنگ ) مقداری از مذاب از فرآیند الیاف سازی می گریزد و بصورت ذراتی ریز در توده پشم پراکنده می گردد به مواد غیر الیافی اصطلاحا "شات" ( shot) گفته می شود مقدار شات در پشم شیشه صفر و در پشم های سرباره و سنگ حداقل 30 تا 35 درصد است .

 

• خواص منحصر به فرد عایقهای پشم معدنی بدلیل تشکیل ساختار سلولی هوا در میان انبوه الیاف است و ذرات غیر الیافی عملا تاثیری در کارکرد عایق نداشته و صرفا دانسیته آن را بدون هیچ گونه مزیتی بالا می برد در استاندارد آمریکایی ASTM درصد شات به عنوان یکی از نقائص پذیرفته شده ، دارای حد مجاز است و افزون بر آن منجر به رد شدن کالا می گردد .